USŁUGI WSPARCIA NA RZECZ SENIORÓW W WIEKU 60 LAT I WIĘCEJ
ZAMIESZKUJĄCYCH NA TERENIE GMINY KRZYWCZA
W RAMACH PROGRAMU „KORPUS WSPARCIA SENIORÓW” NA ROK 2024
Gmina Krzywcza przystąpiła do realizacji Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024.
Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.
WYSOKOŚĆ DOTACJI CELOWEJ Z BUDŻETU PAŃSTWA w 2024 roku: 17.400 złotych
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 21.750 złotych
ADRESACI:
Program jest skierowany do osób starszych w wieku 60 lat i więcej, zamieszkujących na terenie Gminy Krzywcza, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
CELE:
- Zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom w wieku 60 lat i więcej.
- Poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”, a także wsparcie gmin w realizacji świadczenia usług opiekuńczych.
ZAKRES:
Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, w formie usług sąsiedzkich, świadczone w ramach programu, będą obejmować swoim zakresem wsparcie społeczne oraz wsparcie w czynnościach dnia codziennego.
Program wykorzystuje również pojawiające się wciąż nowe technologie, w tym m.in. dostęp do nowych narzędzi wspomagających opiekę nad seniorami tj. tzw. opasek bezpieczeństwa lub innego typu urządzeń bezpieczeństwa, o podobnej funkcjonalności jak opaska bezpieczeństwa.
REALIZACJA:
Realizacja programu obejmuje swoim zakresem dwa moduły:
Moduł I: Wspierający gminy w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formule usług sąsiedzkich.
Moduł II: Wspierający gminy w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
MODUŁ I
Usługi sąsiedzkie mogą obejmować pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz, w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Do realizacji usług sąsiedzkich zostaną zaangażowane osoby zamieszkujące w najbliższym sąsiedztwie seniorów, które będą spełniać wymogi określone w programie.
Szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich, ich wymiaru, zakresu i sposobu rozliczania zostały określone w Uchwale nr LVIII/392/2023 Rady Gminy Krzywcza z dnia 22 listopada 2023 r.
MODUŁ II
W ramach programu seniorom w wieku 60 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa wyposażonych m.in. w następujące funkcje:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski/urządzenia,
- lokalizator GPS,
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja),
- funkcje umożliwiające monitorowanie czasu realizowanej opieki przez osoby świadczące usługi opiekuńcze lub pomoc sąsiedzką.
Opaska lub inne urządzenie bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą.
Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.
Program będzie realizowany do dnia 31 grudnia 2024 roku