GOPS
Krzywcza

Gminny
Ośrodek Pomocy Społecznej
w Krzywczy

Nabór uczestników do Programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością 2025

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywczy

ogłasza nabór uczestników

do Programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”

dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

Program skierowany jest  do mieszkańców Gminy Krzywcza zainteresowanych usługą asystencji osobistej.
 
Przewidywana liczba uczestników to 3 osoby:

  • 2 osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • 1 dziecko od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 
Cel programu: Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta  jako  formy  ogólnodostępnego  wsparcia  w wykonywaniu  codziennych czynności  oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Ważne!

  1. Uczestnik Programu może samodzielnie wybrać asystenta z wyłączeniem osób będących członkami rodziny, opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem Programu. Za członków rodziny należy uznać rodziców, dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadków, teściów, macochę, ojczyma. Wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego asystent musi spełniać przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w ww. pkt 1 lub 2.
  2. W godzinach realizacji usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1283), inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 7, finansowane z innych źródeł.
  3. Za realizację usługi asystencji osobistej, uczestnik nie ponosi odpłatności.

Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym wsparcia uczestnika w:
1) czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania
4) podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem

Limity godzin usług asystencji osobistej:
Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:
1. 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
2. 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3. 480 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:
a) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
b) traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z niepełnosprawnością sprzężoną
4. 360 godzin rocznie dla:
a) osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
b) dzieci od ukończenia 2 roku życia do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Osoby zainteresowane wsparciem w postaci asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością proszone są o pobranie i  złożenie:

  1. Karty zgłoszenia do Programu.
  2. Kopii orzeczenia o niepełnosprawności/o stopniu niepełnosprawności.
  3. Karty zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej.
  4. Podpisanej klauzuli informacyjnej RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
  5. Oświadczenia uczestnika Programu dotyczące wyboru asystenta.


w terminie do 16 grudnia 2024 r.  w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krzywczy, pokój nr 1 od poniedziałku do piątku  w godzinach pracy Ośrodka.
 
      Złożenie karty zgłoszenia do Programu wraz z innymi wymaganymi dokumentami nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do uczestnictwa w Programie.
 
Dodatkowe informacje można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krzywczy pod numerem telefonu; 16 671 13 90 wew. 22, a także na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej;  https://www.gov.pl/web/rodzina 

Zakwalifikowanie do Programu odbywać się będzie z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń uczestników oraz osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, a także dostępności usług asystencji osobistej na terenie zamieszkałej gminy, zgodnie z założeniami Programu i przyznanymi środkami finansowymi.

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby:

  1. posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, siostra PCK, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym
  2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu – doświadczenie może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Pracownicy GOPS w Krzywczy będą się kontaktować telefonicznie z uczestnikami zakwalifikowanymi
do Programu.

Skip to content